Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa

Archiwum wystaw

Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego

Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Więcej…

START - wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom

Wystawa "Start" o najwybitniejszych polskich sportowcach. Starty naszych reprezentantów w międzynarodowych zawodach zawsze budzą zainteresowanie nie tylko miłośników sportu. Żadne z wydarzeń sportowychnie może jednak równać się z igrzyskami olimpijskimi. Do największego święta światowego sportu wielu przygotowuje się przez całe życie, a olimpijskie medale są symbolami osiągnięcia wyżyn sportowych umiejętności. W historii sportowych zmagań, obfitujących w nieprzewidziane zwroty oraz budzących silne emocje kibiców, medale nie są jednak najważniejsze. Najważniejszy jest udział w igrzyskach i szlachetne współzawodnictwo czyli start.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Start” prezentującej wspaniałych polskich sportowców ostatnich stu lat. Ekspozycja pomyślana została jako materiał popularnonaukowy opowiadający o ciekawych faktach i wybitnych postaciach związanych z historią polskiego sportu. Przybliża sylwetki wybitnych polskich olimpijczyków, paraolimpijczyków i trenerów, którzy dostarczali nam licznych wzruszeń i powodów do dumy. Przedstawia m.in. dyskobolkę Halinę Konopacką, biegacza Janusza Kusocińskiego, szybkobiegaczkę Irenę Szewińską, kolarza Ryszarda Szurkowskiego, trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej Kazimierza Górskiego, skoczków narciarskich Adama Małysza i Kamila Stocha, pływaczkę Otylię Jędrzejczak, kulomiota Tomasza Majewskiego oraz młociarkę Anitę Włodarczyk. Wśród zaprezentowanych na wystawie 33 wybitnych postaci z olimpijskiej historii sportu, które wpisały się na stałe w serca polskich kibiców możemy również poznać Honorową Obywatelkę Miasta Koła Marię Kwaśniewską – Maleszewską, medalistkę olimpijską w rzucie oszczepem.

Wystawie towarzyszy także ekspozycja medali i nagród sportowych. Dzięki niej możemy w symboliczny sposób poczuć emocje towarzyszące wydarzeniom sportowym oraz uczcić naszych reprezentantów, którym zawdzięczamy wiele uniesień i powodów do dumy.

Wystawa jest czynna w siedzibie muzeum w Kole przy ul. Kajki 44 do 15 kwietnia.

Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r.

Wystawa Armia Krajowa 14 lutego 1942

Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, zapraszamy na wystawę Instytutu Pamięci Narodowej - „Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r."

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). W czasie II Wojny Światowej AK była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. AK była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Również w Kole działała placówka Armii Krajowej.

Więcej…

Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

 

Więcej…

"W KOŁO CERAMIKI"

Wystawa W KOŁO CERAMIKI Nowoczesne techniki w konserwacji zabytków ceramicznych - wystawa pracowni konserwacji i restauracji ceramiki wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Od 19 lipca do 30 września Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na najnowszą wystawę „W koło ceramiki” przygotowaną przez Pracownię Konserwacji i Restauracji Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i kolskim muzeum przyniosło efekty w postaci przeprowadzonej renowacji obiektów muzealnych. Konserwacja dzieł sztuki jest nie tylko działaniem zmierzającym do utrwalenia stanu zachowania zabytków, ale również umożliwianiem warunków ich odbioru. Odkrycie dawnych technik i technologii ich tworzenia jest drogą do zrozumienia środków wyrazu, które świadomie stosowano, żeby osiągnąć określone efekty artystyczne. Ceramika jest tu obszarem niezmiernie rozległym i zróżnicowanym. Wielość rodzajów wyrobów ceramicznych, sposobów kształtowania gliny i jej zdobienia na przestrzeni dziejów tworzy niekończące się pole dla badań. Ci, którzy doświadczyli sami formowania bezkształtnej gliny w wyroby rzemiosła artystycznego lub kompozycje rzeźbiarskie i ich dekorowania, wiedzą dobrze, że ceramika jest żywiołem. Wiedza artysty ceramika i jego doświadczenie płynące z wielu wykonywanych prób towarzyszą każdorazowo temu jedynemu w swoim rodzaju niepokojowi przy otwieraniu pieca ceramicznego, by ujrzeć gotowy wyrób.

Więcej…

Wyspa wolności - Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu

W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

 

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.