Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj: Archiwum wystawa

Archiwum wystaw

Wielkie ssaki epoki lodowcowej

W dniu 21 października 2011 r., w kolskim muzeum, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej: "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", która to ekspozycja pochodziła ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Pan Witold Czarnecki poseł na Sejm VII kadencji. Licznie zebranych gości w tematykę wystawy wprowadził Pan dr Gwidon Jakubowski z warszawskiego muzeum, który posiłkując się pokazem multimedialnym przeniósł wszystkich dziesiątki tysięcy lat wstecz. Pan doktor to legenda polskiej paleontologii. Pierwszy odnalazł dla polskiej nauki szczątki dinozaurów. Wszyscy goście zgodnie podkreślali, że wystąpienie było niezwykle interesujące, a informacje podane w bardzo przystępnej formie.

Zwiedzający ekspozycję mogli zobaczyć kolorowe plansze m.in. z rekonstrukcjami dawnych zwierząt, jak również ich szczątki kostne. Był m. in. słoń leśny, mamut, niedźwiedź jaskiniowy i wiele wiele innych.

Fajans Heleny Majewskiej

W dniu 11 lipca 2011 r. otwarto nową wystawę czasową: „Fajans Heleny Majewskiej”. Celem ekspozycji było zaprezentowanie odbiorcy przykładów wyrobów fajansowych malowanych ręcznie przez Helenę Majewską.

Helena Majewska związana była z kolską fabryką przez niemal pół wieku – od 1956 r. do śmierci była pracownikiem zakładowej wzorcowni, z czasem także głównym projektantem – zarówno w zakładzie państwowym jak i prywatnym. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że w powojennej historii fabryki była najlepszą spośród zatrudnionych tam malarek – jej prace rozsławiły kolskie wyroby w kraju i za granicą. Jej pierwsze własne prace są wykonane w modnym w latach sześćdziesiątych stylu abstrakcyjnym, jednak już na początku lat siedemdziesiątych zaczyna malować wzory kwiatowe, początkowo tradycyjne: wieńce, układy promieniste i centralne - „odkryte” wówczas na nowo wzory przedwojenne. Od 1977 r. artystka brała regularnie udział we Włocławskim Biennale Fajansu (1 lipca 1974 r. kolska fabryka przeszła pod zarząd Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej, pod którym znajdowała się do początku lat 90-tych XX w.) Od tego momentu jej twórczość staje się zindywidualizowana, nabiera szczególnego stylu – rozbudowanego dekoracyjnie i kompozycyjnie – aż do całkowitego zapełnienia dostępnej powierzchni. Mimo raczej tradycyjnych motywów Majewska osiągnęła mistrzostwo w doborze kolorów początkowo dominowały kobalty, zaś w połowie lat 80-tych najbardziej wyróżniały się prace wykonane w tonacji brązowej (Właśnie Majewska wprowadziła te odcienie do palety barw kolskiej wytwórni). Około połowy lat 80-tych Majewska wykonuje prace o ograniczonej ilości motywów – delikatne formy malowane cienkim pędzlem w łagodnej tonacji z przewagą różu i fioletu.

Z włocławskich biennale Majewska przywoziła zawsze jedną z głównych nagród, zaś w roku 1979 otrzymała dodatkowa nagrodę za szczególne walory artystyczne prac. Doszło nawet do tego, że organizatorzy podzielili konkurs na oddzielne kategorie – malarek włocławskich i kolskich, ponieważ te drugie wybitnie wyróżniały się na tle koleżanek z centrali. Właśnie na biennale przejawiał się talent artystki – mogła realizować na nich bez ograniczeń swe malarskie wizje, choć i we wzorach przygotowywanych na potrzeby malarskiej produkcji seryjnej widać ten talent. Helena Majewska niewątpliwie wywarła wielki wpływ na styl i charakter wytwarzanego w Kole fajansu malowanego ręcznie.

Lalki jak z bajki

W dniu 4 kwietnia br. w kolskim muzeum otwarto nową wystawę czasową pt.: "Lalki jak z bajki" pochodzącą ze zbiorów Teatru Animacji w Poznaniu. Jej autorem był  scenograf Pan Jacek Zagajewski. Ekspozycja była o tyle ciekawa, że prezentowała różne typy lalek: kukiełki, marionetki oraz różne ich warianty. A wszystko to na kanwie bajek, które inscenizowane były w poznańskim teatrze. Wystawa czynna była do czerwca.

Ceramika europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Od 15 stycznia do 18 marca 2011 r. w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole podziwiać można było wystawę ceramiki europejskiej ze zbiorów własnych placówki. Był fajans i porcelanę z Rosji, Anglii, Francji, Włoch, Niemiec i Austrii. Oczy zwiedzających przykuwał przepiękny serwis obiadowy firmy Kużniecow z Rosji oraz inne „skarby” kolskiego muzeum. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć tą część zbiorów kolskiej instytucji. Ciekawostką na wystawie był eksportowy fajans kolskiej wytwórni fajansu z charakterystycznymi „znakami eksportowymi” w postaci angielskiego herbu z napisem Royal Stone China Freudenreich.

Bajkowy świat zabawek

Termin wystawy: 1 kwietnia 2010 - 22 maja 2010

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. To one zajmowały się produkcją zabawek.

Zabawki pochodzące ze spółdzielni, min.: ”Pallas” z Gostynia, „1 Maj” z Włocławka, samochody metalowe, z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, plastikowe z „Syntezy” Bydgoszcz. Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa.

Będą na niej również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez p. Izabelę Bogacz – Rostworowską z Krakowa, przez Pracownię Lalki Artystycznej „Kasia z Pilzna”, Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki).

Kolejną grupę zabawek stanowią zabawki ludowe. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, są chodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Nie zabraknie też najpopularniejszej koedukacyjnej zabawki – misia, dużych i mniejszych koników na biegunach i lalek. Serwisów i mebelków. Czyli dla dziewczynek i dla chłopców.

Zabawki od zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której je wyprodukowano. Czasami (jak w przypadku Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich) produkowano je całymi latami. Dlatego może się zdarzyć, że i dziadek i tata bawili się podobnymi zabawkami.

Zawsze podobają się prace ludowe, są wdzięczne, do ich wykonania potrzebny jest mało skomplikowany warsztat. Są po prostu ładne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

 

Kurator wystawy: Aneta Bąk, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Więcej…

Piękno na co dzień – japońskie stroje, przedmioty użytkowe i broń

Termin wystawy: 20 stycznia 2010 - 16 marca 2010

Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

Wystawa prezentowała:

 • Kimona – narodowy japoński, ubiór, inne elementy odzieży – krótkie okrycia wierzchnie haori, szerokie spodnie hakama oraz dodatki – pasy obi i obuwie geta
 • Przykłady kaligrafii
  Umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, w Japonii kaligrafia osiągnęła jednak szczególnie wysoki poziom artyzmu.
 • Japońskie rzemiosło artystyczne
  Najwyższy poziom artystyczny osiągały przedmioty z laki (żywicy rosnącego we wschodniej Azji drzewa lakowego). Znakomite opanowanie zawodu powszechne u japońskich rzemieślników sprawiało, że były one kunsztowne, a dzieła najzdolniejszych z nich awansowy do rangi sztuki.
 • Aranżacje japońskiego wnętrza mieszkalnego
 • Uzbrojenie
  Japońskie uzbrojenie, szczególnie miecze, należy do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga, wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach.

Wiele elementów tradycyjnego japońskiego stylu życia odeszło w przeszłość, mimo to estetyka nadal odgrywa ważną rolę praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Zmysł artystyczny Japończyków współcześnie znajduje doskonały wyraz między innymi w dekoracjach świątecznych, ozdobach do prezentów, lampionach itp.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.