Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa

Archiwum wystaw

Bajkowy świat zabawek

Termin wystawy: 1 kwietnia 2010 - 22 maja 2010

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie prezentowane są zabawki bardzo różnorodne, zarówno pod względem szaty graficznej jak i wykonania. Pochodzą z byłych i obecnych (bardzo niewielu) spółdzielni zabawkarskich. To one zajmowały się produkcją zabawek.

Zabawki pochodzące ze spółdzielni, min.: ”Pallas” z Gostynia, „1 Maj” z Włocławka, samochody metalowe, z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich, plastikowe z „Syntezy” Bydgoszcz. Niejeden tata czy nawet dziadek, na wystawie odnajdzie zabawki swojego dzieciństwa.

Będą na niej również, wytwory nowoczesnych pracowni artystycznych, lalki wykonane przez p. Izabelę Bogacz – Rostworowską z Krakowa, przez Pracownię Lalki Artystycznej „Kasia z Pilzna”, Martę Miśniakiewicz z Lublina (szlachcianki).

Kolejną grupę zabawek stanowią zabawki ludowe. Reprezentują wszystkie ośrodki zabawkarstwa ludowego w Polsce. Są żywieckie koniki i ptaszki, są leżajskie bryczki i karety, są chodzące ludziki, karuzele i ptaki – klepaki.

Nie zabraknie też najpopularniejszej koedukacyjnej zabawki – misia, dużych i mniejszych koników na biegunach i lalek. Serwisów i mebelków. Czyli dla dziewczynek i dla chłopców.

Zabawki od zawsze odzwierciedlały rzeczywistość, w której je wyprodukowano. Czasami (jak w przypadku Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich) produkowano je całymi latami. Dlatego może się zdarzyć, że i dziadek i tata bawili się podobnymi zabawkami.

Zawsze podobają się prace ludowe, są wdzięczne, do ich wykonania potrzebny jest mało skomplikowany warsztat. Są po prostu ładne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

 

Kurator wystawy: Aneta Bąk, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Więcej…

Piękno na co dzień – japońskie stroje, przedmioty użytkowe i broń

Termin wystawy: 20 stycznia 2010 - 16 marca 2010

Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

Wystawa prezentowała:

 • Kimona – narodowy japoński, ubiór, inne elementy odzieży – krótkie okrycia wierzchnie haori, szerokie spodnie hakama oraz dodatki – pasy obi i obuwie geta
 • Przykłady kaligrafii
  Umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, w Japonii kaligrafia osiągnęła jednak szczególnie wysoki poziom artyzmu.
 • Japońskie rzemiosło artystyczne
  Najwyższy poziom artystyczny osiągały przedmioty z laki (żywicy rosnącego we wschodniej Azji drzewa lakowego). Znakomite opanowanie zawodu powszechne u japońskich rzemieślników sprawiało, że były one kunsztowne, a dzieła najzdolniejszych z nich awansowy do rangi sztuki.
 • Aranżacje japońskiego wnętrza mieszkalnego
 • Uzbrojenie
  Japońskie uzbrojenie, szczególnie miecze, należy do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga, wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach.

Wiele elementów tradycyjnego japońskiego stylu życia odeszło w przeszłość, mimo to estetyka nadal odgrywa ważną rolę praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Zmysł artystyczny Japończyków współcześnie znajduje doskonały wyraz między innymi w dekoracjach świątecznych, ozdobach do prezentów, lampionach itp.

Więcej…

Szewskie rzemiosło

W świecie Indian

Od 14 wrzesnia do 27 grudnia oglądać można było wystawę poświęconą historii i kulturze Indian Ameryki Północnej i Południowej. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów prywatnych Zdzisława Wszołka "Ranoresa" - indianisty.

Podziwiać możemy piękne stroje, broń, biżuterię, ceramikę i wiele innych egzotycznych eksponatów. Atrakcją otwarcia wystawy był pokaz tańców indiańskich do których zaproszeni zostali przybyli do muzuem goście. Co roku staramy się "podróżować" po kontynentach i prezentować, przynajmniej raz w roku, tradycję jakiegoś regionu świata. Tym razem sprowadziliśmy Indian i ich niezwykle barwny folklor oraz tradycję - powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

 

 

 

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.