"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa

Archiwum wystaw

ZIEMIA KOLSKA W FOTOGRAFII RYSZARDA FÓRMANKA W LATACH 1978 - 2000

ZIEMIA KOLSKA W FOTOGRAFII RYSZARDA FÓRMANKA W LATACH 1978 - 2000

Od 20 października 2020 r. do 20 listopada 2020 r. w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole można oglądać wystawę "Ziemia Kolska w fotografii Ryszarda Fórmanka w latach 1978 - 2000".

Wystawa Ryszarda Fórmanka to fragment historii części Wielkopolski Wschodniej widziany oczami dokumentalisty, fotoreportera i artysty-fotografa w jednym. Prace pochodzą z bogatego archiwum autora liczącego ogółem ponad 160 tys. klatek negatywów i obejmują teren miasta Kola i powiatu kolskiego z drugiej połowy XX wieku, a więc epoki ,.późnego Gierka" i pierwszego okresu naszej ustrojowej transformacji. Prace Ryszarda to z racji wykonywanego zawodu zbiór informacji o wydarzeniach tamtych czasów takich jak uroczystości państwowe, dożynki, powódź, zawody sportowe czy też: przecinanie wstęgi. Między tymi faktami autor przemyca zwykłe życie i realne problemy lokalnej społeczności, ze szczególnym upodobaniem polskiej wsi, ludzi pracy i kultury oraz osób niepełnosprawnych. Fotografie Ryszarda to też dokumentacja zmian w architekturze Koła i miast powiatu kolskiego - można je zaliczyć do popularnych ostatnio kierunków fotografii takich jak Street Photography, czy fotografia przedmieść, gdzie nowoczesne w tych czasach bloki z wielkiej płyty widzimy z perspektywy przedmiejskiego podwórka a zabytkową farę w kontraście z kryjącą się w jej bliskim otoczeniu biedą. Z estymą wspominam pracę z Ryszardem w zarządzie Kolskiego Klubu FAKT jako kolegi zawsze gotowego do pomocy i aktywnej współpracy.


Robert Andre - Kurator Wystawy

Ryszard Fórmanek - fotografia KOŁO Ryszard Fórmanek - fotografia KOŁO

Ryszard Fórmanek - fotografia KOŁO Ryszard Fórmanek - fotografia KOŁO

Ekspozycja jest jedną z dwóch wystaw kolskich w ramach w kolejnej edycji jednej z najbardziej oryginalnych i największych imprez fotograficznych w Polsce – 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest hasło „Śladami Mistrzów” – próba przypomnienia sylwetek kilku wielkopolskich artystów, których twórczość może być inspiracją dla współczesnych miłośników fotografii. Nie chodzi tu o naśladownictwo, ale o twórczy dialog z przeszłością, z konkretnymi twórcami i charakterystycznymi dla nich pracami. Organizatorem festiwalu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (WBPiCAK), Patronat Honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a dofinansowuje wydarzenie MKiDN.



Ryszard FórmanekRyszard Fórmanek - fotograf, fotoreporter, instruktor fotografii i filmu urodził się w 1940 r. w Śremie a od 1965 r. jest mieszkańcem Konina. Jako fotoreporter był związany z redakcjami Wielkopolskiego Zagłębia i Przeglądu Konińskiego. Przez ponad 30 lat fotografował wszystkie zakątki byłego woj. konińskiego oraz najważniejsze wydarzenia i postaci sceny gospodarczej i politycznej. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uznany powszechnie w swoim środowisku za legendę konińskiej fotografii i tytana pracy. Jest członkiem Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


 

V Wielkopolski Festiwal Fotografii im Ireneusza Zjeżdżałki.

Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Z końcem XVI stulecia anonimowy autor skreślił te słowa:

"A gdy Go już na owo miejsce wprowadzili,
tamże Go na kamieniu onym posadzili.
Siedział, podjąwszy rękę, na on krzyż patrzając,
który mu zgotowali, a łzy wylewając."

Chrystus Frasobliwy należy do najcenniejszych osiągnięć polskiej plastyki ludowej. Samotny, cierpiący i zamyślony wyniszczony Chrystus, w sposób wyjątkowy, na stałe, wrósł w tradycję polskiej sztuki i zakorzenił się w rodzimym krajobrazie, stając się, tym samym, symbolem polskiej religijności. Ma także swoje miejsce w tekstach modlitw i w poezji ludowej, w legendach i przysłowiach.

Więcej…

Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 – 1939

Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 – 1939

Znany jako patriota, działacz społeczny, kulturalny i sportowy, człowiek oddany miastu i jego mieszkańcom. Jego pasje i zaangażowanie podzielała córka. 10 listopada minęła 80. rocznica zamordowania przez hitlerowców Czesława i Krystyny Freudenreichów. W hołdzie dla nich Muzeum Technik Ceramicznych przygotowało wystawę "Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 - 1939".

Krystyna i Czesław Freudenreich

Mottem ekspozycji są słowa Czesława Freudenreicha - "być zawsze wiernym ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie".

Najważniejsza w ich życiu była Fabryka Fajansu i Majoliki. Ojciec przejął ją jako wnuk założyciela Józefa Freudenreicha. Rozwinął, wprowadził nowe wzory i asortymenty. Córka pomagała w jej prowadzeniu, a z informacji prasowych wynika, że tuż przed wojną przejęła zarządzanie rodzinną firmą.

Więcej…

CIRCLE OF LIFE - ALEKSANDRA KUJAWSKA

Zapraszamy na wystawę "Circle of life" Aleksandry Kujawskiej urodzonej w Kole - doktorantki Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu.

Więcej…

Ceramika spod znaku pingwina

Ceramika spod znaku pingwina

Piotr Śniegocki i Muzeum Technik Ceramicznych zapraszają na wystawę "Ceramika spod znaku pingwina"

Więcej…

Zapach zapamiętany

Zapach zapamiętany

Z każdym wspomnieniem związany jest zapach.

Jest tym jednym, jedynym, tylko jednemu wspomnieniu przypisanym. ZAPACH. Pojawia się wraz z pierwszym haustem powietrza, którym zachłystujemy się w chwili narodzin. Odtąd oddychamy zapachami, zapachy towarzyszą nam przez całe życie. Niektóre zapisują się niezwykle mocno w naszej pamięci. Stają się niewidzialnym kodem, który każdy z nas nosi w sobie. Są kodem-kluczem do tej części naszej duszy, gdzie przechowujemy wspomnienia.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.