Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.
Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

Oprowadzanie po zabytkach

Po wcześniejszym umówieniu pracownik muzeum oprowadzi zorganizowaną grupę wycieczkową po zabytkach miasta w dni powszednie od godz. 8:00 do 16:00. Istnieje możliwość dostosowania godzin.

W programie również podziwianie panoramy miasta z wieży ratusza miejskiego.

Szlakiem Kolskich Zabytków

Wszystkich lubiących odkrywanie zabytków podczas spaceru zachęcamy do przejścia Szlaku Kolskich Zaytków. Mapkę z zaznaczonymi zabytkami i krótką informacją o wybranych zabytkach w formacie a3 do wydrukowania można pobrać tutaj pdf