W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Oprowadzanie po zabytkach

Po wcześniejszym umówieniu pracownik muzeum oprowadzi zorganizowaną grupę wycieczkową po zabytkach miasta w dni powszednie od godz. 8:00 do 16:00. Istnieje możliwość dostosowania godzin.

W programie również podziwianie panoramy miasta z wieży ratusza miejskiego.

Szlakiem Kolskich Zabytków

Wszystkich lubiących odkrywanie zabytków podczas spaceru zachęcamy do przejścia Szlaku Kolskich Zaytków. Mapkę z zaznaczonymi zabytkami i krótką informacją o wybranych zabytkach w formacie a3 do wydrukowania można pobrać tutaj pdf