W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Lato w Muzeum - półkolonie letnie

Lato w Muzeum

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza dzieci uczęszczające do szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło do udziału w letnich półkoloniach organizowanych przez muzeum w dniach od 25 do 28 czerwca.

W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych w wieku od 8 do 13 lat. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W programie półkolonii m.in. warsztaty fotograficzne - jak fotografować smartfonem i warsztaty fotografii otworkowej oraz wycieczki do Muzeum Zamek w Oporowie i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Organizator nie zapewnia posiłków.

Zgłoszeń można dokonywać do dnia 19 czerwca osobiście, telefonicznie (63 27-21-559), pocztą elektroniczną ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) lub drogą pocztową (decyduje data wpływu listu do muzeum). Decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc: 15. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko dziecka, imiona i nazwiska rodziców/opiekunów, telefon kontaktowy do rodziców/opiekunów, PESEL dziecka, adres zameldowania dziecka i nazwę szkoły do której uczęszcza.

Najpóźniej do 21 czerwca należy dostarczyć dokładnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną (do pobraniapdf); pisemną zgodę rodziców/opiekunów (do pobraniapdf); i klauzule rodo (do pobrania / pdf lub w siedzibie muzeum, ul. M. Kajki 44).

Lato w Muzeum plakat